e-mail: info@kajtur.pl

  Strona główna
  Rega - opis
  Rega - agroturystyka
  Wieprza - opis
  Galeria
  Paintball
  Imprezy integracyjne
  Zajecia   survivalowo-militarne
  O nas
  Cennik
  Mit den Kanu die Rega
  flußabwärts

KONTAKT

tel 606 197 652

tel / fax
(091) 38 73 722

PTR KAJTUR


Spływy kajakowe Regą

Spływy kajakowe Regą można zacząć od Świdwina lecz tutaj rzeka nadaje się na spływ mniejszych grup ze względu na uciążliwość (4 przeszkody) i niewielką szerokość (6 - 8 metrów). Spływy Kajakowe Ragą większych, zorganizowanych grup najlepiej rozpoczynać od Łobza w odległości około 1 km od stacji kolejowej (na starym boisku), obok sklepu "Biedronki", gdzie można uzupełnić prowiant i znajduje się tam urocza wiata chroniąca przed deszczem i słońcem. Na całej długości trasy kajakowej znajduje się dużo dobrych miejsc do biwakowania.. Większe spływy kajakowe Regą przed Trzebiatowem muszą przed elektrownią przenieść się prawą stroną. Zaoszczędzi wam to trochę czasu i niewygód. Spływy kajakowe Regą mają do dyspozycji nasze Gospodarstwo Agroturystyczne PIASTÓW, gdzie znajduje się pole namiotowe z pełnym węzłem sanitarnym i pokojami gościnnymi. Tu także możemy Wam urządzić Wam wspaniałą zabawę, oraz złapiecie taaaką rybę. chyba , że lubicie biegać z kajakiem przed samochodami, to życzę powodzenia. Rega jest na ogół rzeką łatwą, lecz dość uciążliwą w górnym i środkowym biegu, ze względu na powalone drzewa w poprzek koryta i przenoski, których kilka znajduje się na odcinku Świdwin - Trzebiatów. Spływ należy zakończyć przed mostem w Mrzeżynie na prawym brzegu rzeki obok pola biwakowego. Jeśli jeszcze macie siłę i czas to proponuje płynąć Starą Regą do Rogowa naprawdę warto. Urocza rzeka ( kanał ) mnóstwo ryb, ptactwa i pięknych roślin wodnych. Są co prawda 3 przenoski ale warto. Możecie także popływać po morzu i dopłynąć do Rogowa tzw. Dużą pętlą przez Dźwiżyno, oczywiście gdy pogoda pozwoli.
Dla twardzieli, zapaleńców lub szurniętych jak ja i którzy uważają, ze im trudniej tym lepiej, są spływy kajakowe Mołostową i potem proponuję zakończyć na Redze.

Nasze spływy kajakowe Regą mają zagwarantowane zniżki na polach namiotowych i w pensjonatach na trasie spływu . Bezpłatne strzeżone parkingi, przewodniki po rzece, oraz wspaniałe nowe bardzo pakowne i wygodne canoe i kajaki z komorami na bagaże no i oczywiście dobrą cenę za wypożyczony sprzęt.

Wszelkie pytania kierować pod nr 606 197 652

Więcej informacji na www.kajtur.pl


Rzeka Rega

Długość rzeki - 178 km
Długość szlaku kajakowego - 137 km
Spadek - 82 cm/1km
Stopień rozwinięcia - 2,21
Powierzchnia dorzecza - 2672 km2

Rega jest rzeką (co do długości) po Wiśle i Odrze, która wpływa bezpośrednio do Bałtyku. Bierze swój początek w lasach leżących na północ od wsi Resko Stare i Nowe, a uchodzi do morza w malowniczym Mrzeżynie. Początkowo płynie w kierunku północnym, przed Świdwinem zmienia kierunek na południowo-zachodni i zachowuje go aż do ujścia rzeki Węgorzycy Reskiej. Następnie skręca gwałtownie na północ i po około 20 km skręca łagodnie na zachód. Od ujścia rzeki Ukleji zmienia kierunek na północny i utrzymuje go do ujścia. Na odcinku całej Regi znajdują się dwa jeziora zaporowe w Lisowie i Smolęcinie (zapory wodne), oraz jedenaście przeszkód stałych, wymagających przenoszenia kajaków.
W okolicy Łobza rzeka przełamuje się przez wzgórza morenowe na długości około 10 km. Na odcinku od Trzebiatowa do ujścia w Mrzeżynie rzeka płynie leniwie poszerzonym korytem, zarośniętym trzcinami przy brzegach, wijąc się licznymi zakolami wśród łąk. Szlak Regi należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo-przyrodniczym. Prawie na całej długości brzegi porośnięte są lasami, co nadaje jej malowniczy charakter. Przy brzegach - często dość wysokich - spotyka się wiele interesujących gatunków roślin, podobnie jak na rozlewiskach jezior zaporowych, znajdujących się na szlaku. Mimo, że Rega nie przepływa przez większe kompleksy leśne, to ze względu na brzegi porośnięte kępami krzewów i drzew, robi wrażenie rzeki śródleśnej. Mniejsze lub większe kępy krzewów i drzew głównie olch, wierzby, dębu oraz niewielkie pasy leśne, przeważnie sosnowe z domieszką brzozy i buku stanowią o malowniczości otaczającego krajobrazu. Brzegi są dość wysokie i trudno dostępne, często zarośnięte ze zwisającymi gałęziami oraz pochylonymi lub zatopionymi drzewami - czyni to spływ bardziej atrakcyjnym i dostarcza wiele interesujących wrażeń.
Wody rzeki Regi należy zaliczać do drugiej klasy czystości. Rega jest coraz czystszą rzeką - świadczy o tym choćby jej zasobność w ryby łososiowate.

    
galeria/rega/image_m (1).jpg galeria/rega/image_m (2).jpg galeria/rega/image_m (3).jpg galeria/rega/image_m (4).jpg
galeria/rega/image_m (5).jpg galeria/rega/image_m (6).jpg galeria/rega/image_m (7).jpg galeria/rega/image_m (8).jpg
galeria/rega/image_m (9).jpg galeria/rega/image_m (10).jpg galeria/rega/image_m (11).jpg galeria/rega/image_m (12).jpg
galeria/rega/image_m (13).jpg galeria/rega/image_m (14).jpg galeria/rega/image_m (15).jpg galeria/rega/image_m (16).jpg
    
    
 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Ostatnia modyfikacja: 20 stycznia 2006. © kz.marpol